Pro školy - výjezdy

Tematické výjezdy pro školy sladěné s obsahem výuky příslušného stupně vzdělávací soustavy, doplněné o netušené souvislosti a nevšední zážitky.

 

Soužití s krajinou

Krajina jako místo pro život, krajina jako místo kudy kráčely dějiny. Pocit minulosti je pevně spojen s očekáváním budoucnosti. Ztrácíme-li minulost, zamlžuje se nám i budoucnost. Pro obyvatele pak je krajina hlavně přírodní či kulturní krajinou, která jej propojuje s dřívějšími generacemi. Jsme-li nejistí, hledáme nápovědu v minulosti. A to je snad ten hlavní důvod, proč se v současném proudu změn zastavujeme, abychom se mohli zamyslet a pohovořit si o věcech zdánlivě tak zbytečných jako je paměť krajiny či paměť místa.

Ekovýchova - výukové programy

Výukové programy probíhají v areálu Podblanického ekocentra ČSOP Vlašim nebo přímo v terénu. Děti se v rámci programu seznamují s různými tématy vztahujícími se k přírodě a k soužití člověka s přírodou. Většina výukových programů je doplněna komentovanou prohlídkou paraZOO.

Přírodní zdroje

Lidé se již od začátku civilizace naučili využívat přírodní bohatství pro svůj užitek. Ovšem příliš se nezajímali o to, co po nich zůstane. Káceli stromy, aby měli dřevo na topení, ale nesázeli nové. Později začali těžit uhlí, ropu, zemní plyn či uran. V místě vydolovaných ložisek zůstávala často jen spoušť a nehostinná krajina. Nic není černobílé, proto jak obnovitelné, tak neobnovitelné zdroje, resp. jejich využívání a nakládání s nimi, mají z pohledu životního prostředí své výhody a nevýhody. A o tom právě budou naše výpravy.

Člověk a víra

Existuje Bůh, nebo ne? Potřebuje člověk náboženství, nebo si víru jenom namlouvá? Tato otázka lidstvo znepokojuje od chvíle, kdy se poprvé objevila. Mnozí mají dojem, že víra v Boha se už do našeho světa vědy a techniky nehodí. Čím dál lépe dokážeme tento svět uchopit. Víra v Boha se zdá být zbytkovou reminiscencí z doby, kdy si člověk spoustu věcí nedokázal vysvětlit a kdy se cítil vydán napospas přírodním silám a slepému osudu. Věda a technika coby všelék se octly v krizi. Přinesly nejen pokrok, ale také řadu nových problémů a starostí. Pojďme se tedy podívat jak se žije věřícím.

Astronomie a fyzika

Co jsme, my lidi, vlastně zač a proč jsme na světě? Co je to realita a do jaké míry ji můžeme ovlinit? Podobné existenciální otázky byly vždy předmětem zejména filosofie a jiných čísly neměřitelných věd. Přírodní vědy se vždy zabývaly spíše mechanismy života, tím, jaké jsou jeho nejmenší částice, jak se vyvíjí a zkrátka vším, co se dá tak nějak “osahat.” Pojmy jako duše nebo vědomí se pak raději odsouvaly, protože si s nimi kvantitativní metody nevěděly moc rady. Jednoho krásného dne se však zrodila kvantová fyzika ... a my tak zkusíme nahlédnout nejen do základních principů fyziky a astronomie.

Lidé v proměnách času

Dějiny lidského pokolení nejsou pouze o datech a výčtu dějinných událostí. Pokusíme se nalézt souvislosti mezi dějinnými událostmi, konáním člověka, různými předměty, ale i z minulosti do současnosti dochovanými hmotnými i nehmotnými památkami a znalostmi. Minulost označuje soubor událostí, které již proběhly. Minulost není ohraničena nějakým počátkem, nemůžeme říci, kdy začala, kdy vznikl čas ... Pojďme se projít minulostí a jejím poznáním se připravit na budoucnost.

Řemesla (ne)známá

Tradice zlatých českých ručiček, které dokázaly vytvořit krásná umělecká díla užitného umění, architektonické a jiné skvosty stejně jako drobné předměty pro denní používání. Některé dnes obdivujeme již jen v muzeiích či skanzenech, ale na jiná se můžeme stále ještě podívat nebo si je dokonce sami vyzkoušet.